Menu Zamknij

Podgórskie schody

Podgórskie schody są położone przy ruchliwej ulicy Kalwaryjskiej, stanowią przedłużenie ulicy Śliskiej i prowadzącą wprost pod klasztor Ojców Redemptorystów. Niby nic nadzwyczajnego, zwykłe proste schody. Jednak są już tutaj na tyle długo, że zdążyły się wpisać w krajobraz ulicy Kalwaryjskiej i stać się jego nieodłącznym elementem.

Zabytek oraz wizytówka Podgórza

Schody stały się już pewnego rodzaju zabytkiem, cenionym przez Krakowian. Stanowią także wizytówkę Podgórza, ponieważ są umiejscowione w pobliżu “bramy” do Starego Podgórza – Ronda Matecznego. Są również miejscem inicjatyw społecznych, np. jesienią 2016 grupa aktywistów “aDaSie” wraz z wolontariuszami postanowiła je nieco upiększyć, sadząc kolorowe kwiaty, m.in. wrzosy i rośliny zimozielone. Akcja zakończyła się powodzeniem, schody wyglądają teraz bardziej zachęcająco.

Wrzosy na podgórskich schodach
Wrzosy na podgórskich schodach

Podgórskie schody są ważne nie tylko dla Krakowian. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił konkurs na przebudowę schodów, ponieważ ich stan z dnia na dzień się pogarsza. Do 24 marca 2017 można zgłaszać prace konkursowe. Więcej na ten temat można poczytać tutaj: klik.

Widok ze schodów w dół na ulicę Kalwaryjską
Widok ze schodów w dół na ulicę Kalwaryjską

Lokalizacja

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *