Menu Zamknij

Plac Lasoty

Plac Lasoty położony jest niedaleko centrum Podgórza – rynku Podgórskiego, za kościołem św. Józefa. Jest to niewielki, trójkątny plac otoczony willami, które razem tworzą koncepcję “osiedla-ogrodu” (czyli budowania willi naturalnie wkomponowanych w otoczenie parku).

Większość willi ma niewielkie przydomowe ogródki, a w dodatku plac znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie parku Bednarskiego. Otoczenie zieleni, bliskość do rynku Podgórskiego i widok na panoramę Krakowa z placu Lasoty sprawiał, że plac był dawniej dość ekskluzywnym miejscem.

Plac Lasoty
Plac Lasoty jest pełen ciekawych budynków

Wille wokół placu Lasoty

Idąc pod górę od strony kościoła św. Józefa po lewej stronie przy Placu Lasoty 2 natrafimy na willę “Mira” wybudowaną pod koniec XIX w. przez architekta Józefa Kryłowskiego (autora np. wiaduktu kolejowego przy Hali Targowej). Willa przypomina małą twierdzę, dzięki swojej strzelistej wieży i otworami strzelniczymi, które pełniły raczej funkcje dekoracyjne. Willa stała się rezydencją znanego podgórskiego aptekarza, Dyonizego Matuli.

Tuż obok stoi willa “Julia” wybudowana dla założyciela pobliskiego parku, Wojciecha Bednarskiego z inicjatywy jego synów.

Z willą “Julia” sąsiaduje willa Wisłockich położona przy placu Lasoty 3, w której mieszkał przywódca powstania krakowskiego w 1918 roku, Antoni Stawarz. Obecnie willa jest odnawiana przez obecnych właścicieli.

Idąc dalej dojdziemy do małego skweru z alejką przy dworku, przy której położony jest pomnik upamiętniający Edwarda Dembowskiego, przywódcę akcji wyzwoleńczej w 1846 r.

Willa Mira przy Placu Lasoty
Willa "Mira" przy placu Lasoty 2
Willa Julia na Placu Lasoty
Willa "Julia" należąca kiedyś do Wojciecha Bednarskiego
Willa Antoniego Stawarza na Placu Lasoty
Willa w której mieszkał Antoni Stawarz na Placu Lasoty
Widok na Plac Lasoty. Widoczne trzy wille.
Widok na Plac Lasoty. Widoczne trzy wille, od lewej "Mira", "Julia" i willa w której mieszkał Antoni Stawarz
Pomnik Edwarda Dembowskiego na placu Lasoty
Pomnik Edwarda Dembowskiego na placu Lasoty

Ciekawostki

Plac Lasoty był dawniej nazywany także placem “Na zbóju”, ponieważ tutaj była umiejscowiona miejska szubienica. 18 lipca 1651 roku wbito tutaj na pal przywódcę powstania chłopskiego Aleksandra Kostki-Napierskiego.

Lokalizacja

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *