Menu Zamknij

Park Wojciecha Bednarskiego

Park Bednarskiego to jedno z obowiązkowych miejsc, które warto zobaczyć, odwiedzając dzielnicę Podgórze. Jest to najpiękniejszy park w całym Podgórzu, położony blisko centrum Podgórza, ale w zacisznym i malowniczym miejscu – placu Lasoty. Park ujmuje swoim pięknem zwłaszcza w letnie i jesienne dni.

Plan Parku Bednarskiego

Plan Parku Bednarskiego.
Źródło: okiemmiszy.pl, „Park im. Wojciecha Bednarskiego” K.J. Żółciak

Historia powstania

Park powstał z inicjatywy Wojciecha Bednarskiego, który trwale zapisał się w historii Podgórza. Bednarski w 1865 roku osiedlił się w mieście Podgórzu, zaraz po zdobyciu zawodu nauczyciela. Krótko po tym został dyrektorem pierwszej w mieście Szkoły Ludowej (męskiej), w której nauczał. Kilkanaście lat później został radnym miasta. Miał ogromne zamiłowanie do przyrody, którym dzielił się z innymi. Między innymi z jego inicjatywy powstało Towarzystwo Upiększania miasta Podgórza.

Wojciech Bednarski nie tylko zainicjował, ale także częściowo ufundował powstanie pięknego parku w miejsce dawnego kamieniołomu wapiennego. Oficjalne otwarcie parku nastąpiło w 1896. Rok później, z uwagi na liczne zasługi Bednarskiego, rada miasta przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela miasta Podgórza. Kilka lat później przekazano Bednarskiemu parcelę przy placu Lasoty 2, gdzie dziś stoi piękna willa “Julia” wybudowana przez jego synów.

Wojciech Bednarski założyciel parku
Wojciech Bednarski.
Zdjęcie udostępnione ze zbiorów prywatnych dzięki uprzejmości praprawnuka Wojciecha T. Bednarskiego.
Willa Julia na Placu Lasoty
Willa "Julia" należąca kiedyś do Wojciecha Bednarskiego

Wkrótce po otwarciu parku zaczęto tutaj organizować zabawy i ćwiczenia dla dzieci i młodzieży. Początkowo park był urządzony częściowo, ponieważ na pozostałym obszarze nadal funkcjonował kamieniołom. Jednak kilkanaście lat później pozostałą część kamieniołomu zlikwidowano i włączono do parku.

Z uwagi na wciąż działający kamieniołom, pomysł Wojciecha Bednarskiego aby założyć w tym miejscu park i niejako “w locie” zamieniać teren przemysłowy na zielony, mógł wydawać się szalony. I tak też było, ponieważ z początku władze miasta nie dawały się przekonać do zakładania parku w takim miejscu. Jednak Bednarski bardzo kochał Podgórze, czego udało mu się dowieść i co później docenili mieszkańcy dzielnicy. Własnymi siłami organizował materiał i fundusze na budowę parku, a razem ze swoimi uczniami sadził pierwsze drzewa.

Ciekawostki na terenie parku Bednarskiego

Trzy dawne pomniki

Do zakończenia pierwszej Wojny Światowej na terenie parku stały 3 pomniki – Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki i Adama Mickiewicza. W cieniu krzewów można dzisiaj jeszcze znaleźć pozostałości po jednym z nich. Dzisiaj zachowało się jedynie popiersie założyciela parku z 1937 roku, wyeksponowane i otoczone zielenią oraz kwiatami.

Pomnik założyciela parku Wojciecha Bednarskiego
Pomnik założyciela parku Wojciecha Bednarskiego

Charakterystyczne schody

W latach 60-tych ubiegłego wieku zbudowano charakterystyczne szerokie kamienne schody prowadzące do Parku od ul. Zamoyskiego.

Schody prowadzące do parku Bednarskiego od strony ul. Zamoyskiego
Schody prowadzące do parku Bednarskiego od strony ul. Zamoyskiego
Źródło: okiemmiszy.pl
Tablica w Parku Bednarskiego
Tablica na schodach w Parku Bednarskiego

Betonowy kiosk

Plac zabaw, bawiące się dzieci, wspaniała atmosfera, a tu nagle spoglądamy w bok i widzimy opuszczony, odpychający betonowy kiosk z okresu międzywojennego. Dawniej w jego miejscu stała drewniana glorieta, w której dawniej odbywały się pokazy i koncerty. Dziś nieco zaskakujący i ujmujący uroku element parku. Planuje się jednak przywrócić mu dawną funkcję kulturalną i przewidziana jest całkowita przebudowa konstrukcji. Więcej na temat można poczytać tutaj.

Betonowa, opuszczona i zaniedbana glorieta.

Betonowa, opuszczona i zaniedbana glorieta.
Źródło: okiemmiszy.pl

Domek Ogrodnika

Przy bramie do parku od strony ul. Parkowej po prawej stronie zauważymy niewielki neobarokowy budynek – Domek Ogrodnika, z początku XX wieku.

Wgłębnik

Niedaleko pomnika założyciela parku zobaczmy charakterystyczne wgłębienie w ziemi w kształcie płaskiej kotliny, otoczone alejkami i drzewami. To miejsce nazywane jest “Wgłębnikiem” i pierwotnie było przeznaczone jako miejsce do zabaw dla dzieci aby ich rodzice mieli lepszy nadzór nad swoimi pociechami, patrząc na nie nieco z góry. Dzisiaj może być wykorzystane jako miejsce do stworzenia kompozycji kwiatowych. Dużo lepiej podziwia się kwiaty patrząc na nie z góry, prawda? 🙂

Fragment "Wgłębnika"

Park Ludowy

Jest to ostatnia część działającego kamieniołomu przekształcona w park w latach 20-tych XX wieku. Ma charakter łąki, gdzie dawniej urządzano w zimie ślizgawki. Obecnie miejsce przekształcone w boisko. Według chłopców, którzy grają tam w piłkę, nie mogło być lepszego miejsca, ponieważ boisko jest otoczone wysokimi ścianami dawnego kamieniołomu, dzięki czemu piłka nigdy nie poleci za daleko 🙂

Park Ludowy w Parku Bednarskiego
"Park Ludowy" przekształcony dziś na boisko

Bogata fauna i flora parku

Powierzchnia parku dochodzi do ponad 13 ha. Na całym tym obszarze znajdziemy ponad 100 gatunków drzew i krzewów m. in. sosny, jesiony, brzozy, dęby, buki, graby i inne, a także kilka okazów z USA i Chin. Największy zmierzony obwód drzewa w parku należy do kasztanowca – 172 cm. Park liczy łącznie ponad 3000 drzew.

Na terenie parku, zwłaszcza w lecie, kiedy możemy podziwiać piękny kolorowy kwietnik na przeciwko placu zabaw, możemy spotkać tulipany, bratki, zawilce i stokrotki, a także forsycje, kwitnące na żółto na wiosnę.

Kwietnik w Parku Bednarskiego
Jedna z głównych alej w parku. Po lewej widoczne miejsce na kwietnik.

Budki dla ptaków

W parku bardzo łatwo jest spotkać oswojone wiewiórki. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć jeża lub kunę. Park jest także miejscem lęgowym dla wielu ptaków, m. in. puszczyka, dzięcioła, szczygła czy wilgi. To tylko kilka przykładów z licznych “mieszkańców” parku. Miejsce jest bez wątpienia przyjazne ptakom, o czym świadczą liczne budki dla ptaków porozmieszczane na drzewach.

Park Bednarskiego obecnie

Pomimo upływu lat park jest wciąż chętnie odwiedzanym miejscem w Podgórzu, nie tylko przez mieszkańców tej dzielnicy.Jest tu szczególnie tłoczno w sobotnie popołudnia, kiedy to rodzice przyprowadzają swoje pociechy aby te mogły się pobawić z innymi dziećmi na placu zabaw, a rodzice mogli odpocząć np. na ławce w cieniu drzew.

Plac zabaw w parku Bednarskiego

Plac zabaw jest często uczęszczanym miejscem przez dzieci i ich rodziców.
Źródło: okiemmiszy.pl

Co roku w parku odbywają się różne imprezy, m. in. “Wywrotka”, będąca rodzajem pikniku rodzinnego, na którym występują zespoły muzyczne, a dla dzieci organizowane są specjalne warsztaty. W parku również co roku organizowane jest “Powitanie Wiosny” dla podgórskich szkół.

Rewitalizacja parku Bednarskiego

Park jest piękny, ale pewne miejsca są zaniedbane lub wymagają odświeżenia. W dodatku bujnie rosnące drzewa sprawiają, że w parku znajdziemy liczne zacienione miejsca (co jest kuszącą propozycją na upalne letnie dni).

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przedstawił projekt rewitalizacji parku. Zmiany będą spore. Projekt zakłada m. in. odsłonięcie zarośniętych ścian kamieniołomu, wybudowanie czterech bram wejściowych oraz wzniesienie ogrodzenia wokół parku. Oprócz tego alejki zostaną odnowione, pojawią się toalety oraz kawiarnia, a wspomniana betonowa glorieta zostanie przebudowana. Z inicjatywy mieszkańców w parku zostanie także urządzona siłownia. Więcej na ten temat można poczytać tutaj.

Jak widać zmiany są duże. Park niewątpliwie zostanie odnowiony i przyciągnie jeszcze więcej ludzi. Jak nagły napływ odwiedzających wpłynie na kondycję parku okaże się po 2019 roku, ponieważ do tego czasu zmiany mają zostać wprowadzone.

Lokalizacja

Zobacz także:

4 Komentarze

  1. Wojciech Bednarski

    Wszystko OK, ale zamieszczone zdjęcie nie przedstawia Wojciecha Bednarskiego… a jeśli nawet to innego nie związanego z parkiem. Wiem co piszę gdyż mam zdjęcia prapradziadka z różnych lat i co prawda tylko ze zdjęć ale znam jego postać dobrze. Serdecznie pozdrawiam, praprawnuk, Wojciech Tadeusz Bednarski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *