Kościół św. Józefa jest niewątpliwie jedną z najważniejszych wizytówek Starego Podgórza, jest usytuowany w najbardziej reprezentatywnym miejscu jakim jest rynek Podgórski. Przez mieszkańców tej dzielnicy jest uważany za najpiękniejszy w całym Krakowie 🙂
Historia
Dawniej w miejscu, gdzie stoi obecny kościół, znajdował się mały, charakteryzujący się prostotą konstrukcji kościół św. Józefa wzniesiony w 1832 roku przez Franciszka Brotschneider’a. Jednak pod koniec XIX wieku okazało się, że budowla ma wady konstrukcyjne i grozi zawaleniem. W dodatku kościół okazał się zbyt mały dla wzrastającej liczby wiernych. Dlatego rozpoczęto poszukiwania odpowiedniego projektu nowego kościoła.
Stary kościół św. Józefa na rynku podgórskim
By nieznany – own scan, Domena publiczna, Link
W tym czasie w Krakowie odbywała się wystawa projektów, na której swoją propozycję przedstawił architekt Jan Sas-Zubrzycki. Jego projekt neogotyckiego, bogato zdobionego kościoła okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ spełniał wszystkie oczekiwania ówczesnego proboszcza parafii. W 1905 roku wyburzono stary kościół i tego samego roku rozpoczęto prace nad nowym. Dziś jedyną widoczną pozostałością po starym wyburzonym kościele jest dzwonnica wzniesiona w 1879 na tyłach kościoła. Prace posuwały się szybko, dzięki czemu w październiku 1909 roku nowy kościół konsekrowano.
Ciekawostki związane z kościołem św. Józefa
Ciekawą historię mają kościelne organy, umiejscowione nad głównym wejściem do świątyni. Zostały wykonane przed I Wojną Światową w firmie Adolfa Homana i pierwotnie były przeznaczone dla kościoła w Baku na Kaukazie. Jednak tuż po wybuchu wojny realizacja tego planu stała się niemożliwa. I tak organy czekały na nowego nabywcę aż do roku 1922, kiedy to zostały zakupione przez parafię św. Józefa, gdzie znajdują się do dziś.
Organy w kościele św. Józefa
Źródło: wytrwaj.wordpress.com
Interesujący jest także fakt, że podczas budowy kościoła św. Józefa została odkryta grota, w której prawdopodobnie były prowadzone prace przez alchemika króla Zygmunta Augusta, mistrza Twardowskiego.
W kościele w licznych ołtarzach bocznych znajdują się relikwie św. ojca Pio w ołtarzu św. Antoniego oraz św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w ołtarzu Matki Bożej Częstochowskiej.
Interesujący jest fakt, że w kościele umieszczono 67 wizerunków świętych na rzeźbach i obrazach na zewnątrz świątyni oraz wewnątrz na ołtarzach.
Lokalizacja
Źródło: jozef.diecezja.pl