Menu Zamknij

Kościół św. Józefa

Kościół św. Józefa jest niewątpliwie jedną z najważniejszych wizytówek Starego Podgórza, jest usytuowany w najbardziej reprezentatywnym miejscu jakim jest rynek Podgórski. Przez mieszkańców tej dzielnicy jest uważany za najpiękniejszy w całym Krakowie 🙂

Historia

Dawniej w miejscu, gdzie stoi obecny kościół, znajdował się mały, charakteryzujący się prostotą konstrukcji kościół św. Józefa wzniesiony w 1832 roku przez Franciszka Brotschneider’a. Jednak pod koniec XIX wieku okazało się, że budowla ma wady konstrukcyjne i grozi zawaleniem. W dodatku kościół okazał się zbyt mały dla wzrastającej liczby wiernych. Dlatego rozpoczęto poszukiwania odpowiedniego projektu nowego kościoła.

 

Widok na stary kościół św. Józefa na rynku PodgórskimStary kościół św. Józefa na rynku podgórskim

By nieznany – own scan, Domena publiczna, Link

 

W tym czasie w Krakowie odbywała się wystawa projektów, na której swoją propozycję przedstawił architekt Jan Sas-Zubrzycki. Jego projekt neogotyckiego, bogato zdobionego kościoła okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ spełniał wszystkie oczekiwania ówczesnego proboszcza parafii. W 1905 roku wyburzono stary kościół i tego samego roku rozpoczęto prace nad nowym. Dziś jedyną widoczną pozostałością po starym wyburzonym kościele jest dzwonnica wzniesiona w 1879 na tyłach kościoła. Prace posuwały się szybko, dzięki czemu w październiku 1909 roku nowy kościół konsekrowano.

Ciekawostki związane z kościołem św. Józefa

Ciekawą historię mają kościelne organy, umiejscowione nad głównym wejściem do świątyni. Zostały wykonane przed I Wojną Światową w firmie Adolfa Homana i pierwotnie były przeznaczone dla kościoła w Baku na Kaukazie. Jednak tuż po wybuchu wojny realizacja tego planu stała się niemożliwa. I tak organy czekały na nowego nabywcę aż do roku 1922, kiedy to zostały zakupione przez parafię św. Józefa, gdzie znajdują się do dziś.

Organy w kościele św. JózefaOrgany w kościele św. Józefa
Źródło: wytrwaj.wordpress.com

Interesujący jest także fakt, że podczas budowy kościoła św. Józefa została odkryta grota, w której prawdopodobnie były prowadzone prace przez alchemika króla Zygmunta Augusta, mistrza Twardowskiego.

W kościele w licznych ołtarzach bocznych znajdują się relikwie św. ojca Pio w ołtarzu św. Antoniego oraz św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w ołtarzu Matki Bożej Częstochowskiej.

Interesujący jest fakt, że w kościele umieszczono 67 wizerunków świętych na rzeźbach i obrazach na zewnątrz świątyni oraz wewnątrz na ołtarzach.

Widok na wieżę kościoła św. Józefa z nawy bocznej
Widok na wieżę kościoła św. Józefa z nawy bocznej
Rzeźba ozdobna na frontonie kościoła św. Józefa
Rzeźba ozdobna na frontonie kościoła św. Józefa
Dzwonnica na tyłach kościoła św. Józefa.
Dzwonnica na tyłach kościoła św. Józefa.
Widok na kościół św. Józefa z ulicy Potebni.
Widok na kościół św. Józefa z ulicy Potebni.

Lokalizacja

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *