Pokonując podgórskie schody naszym oczom ukazuje się kościół Redemptorystów pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ta neoromańska z elementami neogotyku budowla została wzniesiona w pierwszych latach XX w. Jej projektantem był utalentowany i zasłużony dla krakowskich kościołów, architekt Jan Sas-Zubrzycki. Klasztor był jego debiutanckim projektem.
Budowla jest usytuowana niejako na wzgórzu, dlatego wśród tamtejszych parafian funkcjonuje określenie klasztoru “na górce”. Przechodząc obok, warto na chwilę wstąpić do środka aby podziwiać wnętrze świątyni oraz piękny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Postać Jana Pawła II
Z tym miejscem jest nierozerwalnie związana postać św. Jana Pawła II, który w młodości wracając z pracy do domu, wstępował do kościoła aby się pomodlić. Do dzisiaj we wnętrzu świątyni, w prawej nawie bocznej stoi ten sam konfesjonał, przy którym spowiadał się sam Karol Wojtyła. Po lewej stronie ołtarza głównego znajdują się relikwie św. Jana Pawła II oraz tablica upamiętniająca jego beatyfikację w 2011 roku.

Sam Jan Paweł II często wspominał o jego przywiązaniu do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Rzymie 1984 r. papież powiedział:
Całoroczna szopka Bożonarodzeniowa
To jednak nie koniec ciekawostek. To właśnie tutaj, w kościele Redemptorystów, można zobaczyć jedyną w Krakowie ruchomą szopkę Bożonarodzeniową czynną przez cały rok! Konstrukcja robi wrażenie i jest tłumnie odwiedzana, zwłaszcza przez dzieci 🙂 Wejście do szopki znajduje się po prawej stronie od głównego wejścia do kościoła, w niewielkim budynku za bramą.
