Menu Zamknij

Kościół Redemptorystów

Pokonując podgórskie schody naszym oczom ukazuje się kościół Redemptorystów pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ta neoromańska z elementami neogotyku budowla została wzniesiona w pierwszych latach XX w. Jej projektantem był utalentowany i zasłużony dla krakowskich kościołów, architekt Jan Sas-Zubrzycki. Klasztor był jego debiutanckim projektem.

Budowla jest usytuowana niejako na wzgórzu, dlatego wśród tamtejszych parafian funkcjonuje określenie klasztoru “na górce”. Przechodząc obok, warto na chwilę wstąpić do środka aby podziwiać wnętrze świątyni oraz piękny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Zdjęcie Jana Sasa-Zubrzyckiego
Jan Sas-Zubrzycki
Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w ołtarzu głównym kościoła redemptorystów
Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w ołtarzu głównym

Postać Jana Pawła II

Z tym miejscem jest nierozerwalnie związana postać św. Jana Pawła II, który w młodości wracając z pracy do domu, wstępował do kościoła aby się pomodlić. Do dzisiaj we wnętrzu świątyni, w prawej nawie bocznej stoi ten sam konfesjonał, przy którym spowiadał się sam Karol Wojtyła. Po lewej stronie ołtarza głównego znajdują się relikwie św. Jana Pawła II oraz tablica upamiętniająca jego beatyfikację w 2011 roku.

Konfesjonał, przy którym spowiadał się Karol Wojtyła w kościele Redemptorystów
Konfesjonał, przy którym spowiadał się Karol Wojtyła
Tablica pamiątkowa związana z konfesjonałem Jana Pawła II w kościele Redemptorystów
“Karol Wojtyła w latach II Wojny Światowej jako robotnik krakowskich zakładów sodowych “Solvay” w Borku Fałęckim, często nawiedzał sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy i spowiadał się w konfesjonale stojącym obok.”

Sam Jan Paweł II często wspominał o jego przywiązaniu do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Rzymie 1984 r. papież powiedział:

Muszę wrócić tu do czasów mojej młodości, kiedy w czasie wojny, podczas okupacji naszego kraju przez nazistów, mieszkałem w Krakowie i pracowałem jako robotnik w fabryce. Wiele razy, wracając po pracy do domu, wstępowałem do waszego kościoła w Krakowie, gdzie znajdował się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. (…) Te przeżycia głęboko utkwiły mi w sercu. (…) I dziś, chcę gorąco podziękować Matce Bożej Nieustającej Pomocy za okazywaną mi zawsze “nieustanną pomoc” w trudnych momentach życiowych, ośmieliłbym się nawet powiedzieć, że w każdym trudnym momencie. Wszystkim, którzy z wiarą i ufnością oddają cześć Matce Bożej Nieustającej Pomocy – z serca błogosławię.Jan Paweł II
Tablica poświęcona beatyfikacji Jana Pawła II
Tablica poświęcona beatyfikacji Jana Pawła II. Napisano na niej słowa, które Ojciec Święty wypowiedział w Rzymie 1984 r. o sanktuarium
Relikwie św. Jana Pawła II w kościele Redemptorystów
Relikwie św. Jana Pawła II

Całoroczna szopka Bożonarodzeniowa

To jednak nie koniec ciekawostek. To właśnie tutaj, w kościele Redemptorystów, można zobaczyć jedyną w Krakowie ruchomą szopkę Bożonarodzeniową czynną przez cały rok! Konstrukcja robi wrażenie i jest tłumnie odwiedzana, zwłaszcza przez dzieci 🙂 Wejście do szopki znajduje się po prawej stronie od głównego wejścia do kościoła, w niewielkim budynku za bramą.

Całoroczna szopka bożonarodzeniowa w klasztorze Redemptorystów
Wszystkie figurki i elementy są ruchome, a w tle przygrywają skoczne kolędy. Raj dla dzieci 🙂

Lokalizacja

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *