Menu Zamknij

Kopiec Krakusa

Kopiec Krakusa, najstarszy w Krakowie, znajduje się w dość malowniczym i dobrze widocznym miejscu. W bezpośrednim jego sąsiedztwie leży kamieniołom Liban. O jego wielkim znaczeniu świadczy fakt, że jest on widoczny z okien zamku na Wawelu, aby przypominał władcom o zasługach ich poprzednika, króla Kraka, wg. legendy założyciela Krakowa, któremu dedykowany jest kopiec.

Kopiec Krakusa
Kopiec Krakusa

Historia powstania

O tym, jak długo już kopiec stoi na wzgórzu Lasoty możemy się przekonać, przywołując chociażby historię powstania kościoła św. Benedykta. Postawiono go w pobliżu kopca Krakusa w celu ewangelizacji tego obszaru, ponieważ prawdopodobnie na kopcu prawdopodobnie praktykowano kult pogański. A więc jesteśmy przynajmniej w IX, X wieku, jak nie wcześniej. Jednak dokładna data powstania kopca nie jest znana.

Legenda głosi, że kopiec Krakusa został usypany jako mogiła dla zmarłego króla Kraka przez jego dwóch synów w podzięce za jego zasługi dla miasta Krakowa. W praktyce jednak istnieje wiele hipotez dotyczących powstania kopca.

Sam kopiec jest wysoki na 16 m oraz szeroki w podstawie na 60 m.

Badania archeologiczne na kopcu Krakusa

Podczas badań archeologicznych prowadzonych w kopcu w I poł. XX wieku badacze natrafili na pozostałości kultury łużyckiej, która trwała aż do około V/IV wieku p.n.e. Znaleziono przede wszystkim palenisko oraz szkielet dziecka.

Badania ujawniły także konstrukcję kopca. Środek kopca stanowił wzmocniony kamieniami gruby słup, który stanowił podstawę dla promienistej wiklinowej konstrukcji z ubitą ziemią.

Prace archeologiczne odsłoniły także pozostałości korzeni 300-letniego dębu, który rósł niegdyś na szczycie kopca, a który został ścięty niedługo po chrzcie Polski. Istnieje hipoteza, że wspomniany dąb był związany z kultem pogańskim na kopcu.

Badania archeologiczne na kopcu Krakusa

Badania archeologiczne na kopcu Krakusa By nieznany – Muzeum Archeologiczne w Krakowie,
Domena publiczna, Link

Fort nr 33 "Krakus"

W 1854 roku zaczęto budowę kolejnego fortu Krakus nr 33, będącego kolejnym ogniwem twierdzy Kraków. Neogotycki fort powstał wokół kopca w formie ośmioboku. Wyposażono go w koszary, fosę oraz mosty zwodzone. Ponad 100 lat później, w 1954 r. fort został rozebrany, jednak do dziś zachowała się droga dojazdowa w kształcie serpentyny.

Widok na kopiec Krakusa z lotu ptaka. Wokół widoczne pozostałości po rozebranym forcie.
Widok na kopiec Krakusa z lotu ptaka. Wokół widoczne pozostałości po rozebranym forcie.

Czasy obecne

Obecnie kopiec Krakusa jest celem wielu spacerów i pełni raczej funkcje rekreacyjne. Jest szczególnie uczęszczanym miejscem przez zakochane pary. Warto wybrać się na sam szczyt kopca, aby podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Krakowa 🙂

Widok na Kraków z kopca Krakusa

Loklizacja

Źródło: podgorze.pl

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *