Menu Zamknij

Kładka Bernatka

Kładka pieszo-rowerowa Ojca Bernatka to osobliwe miejsce w Podgórzu, choć jest tutaj od niedawna. Powstała w 2010 roku w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Jej nazwa pochodzi od zakonnika Laetusa Bernatki, głównego inicjatora budowy szpitala Bonifratów w Krakowie.

Dawny Most Podgórski

Dawny most Podgórski (ok.1850)
Źródło: By Franz Josef Sandmann (1805-1856) – Historie spod kopca Krakusa, Domena publiczna, Link

Patrząc na kładkę z profilu, pierwsze co rzuca się w oczy to 145 metrowy stalowy łuk, do którego podwieszono po obu stronach dwa pomosty – dla rowerzystów i pieszych. Ciekawostką jest waga kładki – to aż 700 ton. Wspomniany łuk jest oświetlany od spodu, a barierki zostały wyposażone w oświetlenie LED. Dzięki temu całość ciekawie i klimatycznie prezentuje się w późnym wieczorem.

Kładka Bernatka oświetlona w nocy

Kładka Bernatka oświetlona w nocy Źródło: radiokraków.pl

Kładka dla zakochanych par

Kładka stała się ulubionym miejscem zakochanych par, podobnie jak słynny most Pont des Arts w Paryżu. Właściwie zwyczaj przypinania kłódki z wygrawerowanymi imionami do kratek barierek kładki i wyrzucanie kluczyka do Wisły przeszły już do tradycji. Idąc kładką obojętnie którym pomostem, po obu stronach spotkamy tysiące kłódek miłości.

Kłódki miłości na kładce Bernatce
Kłódka miłości na kładce Bernatce

Widok przypiętych kłódek jest uroczy, jednak nie wszędzie. Widać gdzieniegdzie rozerwane fragmenty metalowej kratki, spowodowane zapewne próbami usunięcia nie aktualnej już kłódki. Jest to główna przyczyna ogólnego złego stanu barierek, w związku z czym władze miasta muszą naprawić jej zniszczone fragmenty. Do tego celu będzie trzeba zdjąć wszystkie kłódki, ale władze miasta nie wiedzą jeszcze co z nimi zrobią. Pewne jest natomiast, że ich nie wyrzucą, ponieważ są zbyt cenne dla mieszkańców.  Pojawiają się pomysły o pomniku miłości, zbudowanym z wspomnianych kłódek. Więcej na temat można przeczytać tutaj.

Kładka Bernatka to jedna z atrakcji turystycznych Krakowa
Kładka Bernatka to jedna z atrakcji turystycznych Krakowa

Lokalizacja

Źródło: Wikipedia

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *