W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła św. Benedykta po prawej stronie znajduje się fort św. Benedykta, zbudowany w połowie XIX wieku. Jest jedynym zachowanym fortem należącym do twierdzy Kraków (czyli austriackich fortyfikacji i umocnień wokół Krakowa z XIX w.) w Podgórzu.

Opis fortu św. Benedykta
Fort zbudowano na planie foremnego szesnastokąta z okrągłym dziedzińcem w środku.

Plan fortu św. Benedykta
Źródło: twierdza.art.pl
Jego wymiary są dość duże. Średnica zewnętrzna fortu wynosi 38 m, podczas gdy wewnętrzna średnica wynosi tylko 8 m. Fort wzniesiono na wzgórzu Lasoty aby bronić Traktu Lwowskiego oraz nadzorować obszar pomiędzy Krakowem a Podgórzem.
W trakcie rozbudowy twierdzy Kraków o kolejne fortyfikacje, fort wieżowy św. Benedykta stracił na znaczeniu bojowym. Austriacy wykorzystywali go jako koszary, aż do wybuchu I wojny światowej. Fort nie brał czynnego udziału w żadnych działaniach bojowych.
Czasy II wojny światowej
Podczas II wojny światowej w forcie urządzono więzienie m. in. dla jeńców francuskich. Pod koniec wojny Niemcy uzbroili fort, montując na dachu działka przeciwlotnicze.
Przez większość XX wieku fort był adoptowany na cele mieszkalne. Oprócz tego był kilkukrotnie przebudowywany. W latach 90 XX wieku przeprowadzono remont fortu.
Obecnie fort św. Benedykta jest zabytkiem i zarazem jednym z unikatów architektury fortecznej w Europie.
Widok na fort św. Benedykta z lotu ptaka
By Piotr Tomaszewski, fly4pix.pl – Own work, CC BY-SA 3.0 pl, Link
Lokalizacja
Źródło: podgorze.pl, fortyck.pl